Drobečková navigace

Úvod > Služby > Sauna

Sauna

Desatero správného saunování

 

 1. sauna_1.jpgAby mělo saunování smysl, choďte se potit minimálně jednou týdně, ani hladoví, ani přejedení nebo značně fyzicky unavení.
  V saunovacích kabinách (prohřívárnách) používejte pouze prádlo do sauny. Celé tělo včetně nohou podkládejte prostěradlem či osuškou. Plavky v prostorách saun nepoužíváme.
 2.  Před prvním vstupem do prohřívárny se umyjte vodou a mýdlem a řádně se osprchujte. Vlasy si umyjte až před posledním vstupem do prohřívárny.
  Před každým vstupem do prohřívárny setřete vodu z povrchu těla.
 3. Do prohřívárny vezměte jen prostěradlo či osušku, na které si sednete nebo lehnete. Nevhodné je sedět způsobem jako sedíte na židli, může vést k závratím nebo bolesti hlavy.
 4. V saunách můžete dýchat pouze nosem, ale také ústy. Při pocitu pálení vzduchu při dýchání můžete překrýt nos i ústa dlaní. Dýchejte normální frekvencí, jak jste zvyklí.
 5. Po uplynutí doporučené doby pobytu nebo při pocitu pálení ušních boltců, špičky nosu či bradavek vyjděte z prohřívárny. Při pocení můžete velmi lehce hladit a otírat povrch těla, což pomáhá otevírat kožní póry a vyplavovat nečistoty z kůže.
 6. Opláchněte se pod sprchou a ochlaďte se v bazénu – pozvolným ponořováním, nikoli skokem! Pokud možno i s hlavou, nebo alespoň po zátylek.
 7. Sledujte průběh 3 fází:
 • Nejprve se dostaví pocit chladu.
 • Poté začnete cítit tepelnou pohodu.
 • V poslední fázi, kdy opět nastoupí pocit chladu, se vraťte z ochlazovacího bazénu do prohřívárny – celkem cca po 2–5 minutách.

    8. Proceduru teplo-chlad opakujte alespoň 3x. Po posledním ochlazení se opláchněte vlažnou vodou, nepoužívejte již mýdlo a zabalte se do                  osušky / koupacího pláště / županu.
    9. Zabalení a osušení přejděte relaxovat na alespoň 20 minut do odpočívárny nebo k sauna baru. V této fázi nezapomeňte řádně doplnit                        tekutiny. Vhodný je chlazený čaj, minerálka nebo vybrané izotonické sportovní nápoje.
    10. Pokud jste saunování prováděli správně, budete se cítit příjemně uvolnění a unavení. Blahodárné účinky by zrušila konzumace alkoholu                    nebo kouření.

 

Poptávka sauny je také možná přes formulář:

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů.